Mezinárodní projekt Erasmus+ na SOŠ a SOU stavebním v Kolíně
Mezinárodní mobilita studentů ze 4 evropských zemí na SOŠ a SOU stavební KolínPočet zhlédnutí: 1680
V září 2018 zahájila SOŠ a SOU stavební Kolín realizaci nového dvouletého projektu v rámci programu ERASMUS+ Partnerství „FREEDOM - COMMONPLACE OR PRIVILEGE? LIFE WITHOUT FREEDOM - DIFFERENT PLACES, DIFFERENT PEOPLE, DIFFERENT PERIODS”.
Do toho mezinárodního projektu se zapojila spolu se školou Georg Mendheim Oberstufenzentrum Oranienburg z Německa, Eötvös József Református Oktatási Központ, Heves z Maďarska a Strednou odbornou školou Jána Antonína Baťu, Partizánske ze Slovenska.
Hlavním cílem celého projektu je, aby si žáci uvědomili důležitost svobody, že svoboda nebyla a není samozřejmostí, a k čemu může vést její omezování. Téma svobody je v současnosti velmi aktuální, je třeba pochopit a umět popsat nebezpečí současného světa, jakými jsou např. různé projevy radikalismu, extrémismu, xenofobie, rasismu…
Žáci si při práci na projektových aktivitách zlepší své komunikační dovednosti v cizím jazyce, zlepší se v ICT kompetencích, naučí se samostatně pracovat, posílí si sebevědomí, zažijí pocit úspěchu a sami sebe motivují k sebevzdělávání. Velkým přínosem pro všechny zúčastněné žáky bude v neposlední řadě možnost uzavřít nová mezinárodní přátelství a získat nové zahraniční kontakty. Během dvou let budou žáci komunikovat prostřednictvím sociálních sítí, kde budou sdílet s ostatními prostřednictvím E-Twinningu své fotografie, články, diskuze, rozhovory a videa.
V rámci dvouletého projektu jsou plánovaná 4 setkání, každého z nich se zúčastní vždy 24 žáků zapojených škol. Setkání proběhnou v jednotlivých zemích a školách a budou tématicky zaměřená na různá historická období, která souvisí se ztrátou svobody jednotlivců, případně určité skupiny lidí. Zároveň jsou v rámci projektu plánované 2 semináře pro pedagogy zapojených škol. Při nich si učitelé osvojí ovládání a využití sociálních sítí a ICT technologií nejen v rámci projektu, ale i pro další využití ve svých školách a během výuky.
V listopadu 2018 se sešli v kolínské stavební škole zástupci škol všech čtyř zemí na úvodním semináři pro učitele, který byl věnován využívání digitálních technologií v projektu. Zapojení moderních komunikačních technologií pro komunikaci, sdílení, evaluaci a šíření projektu.
Na setkání učitelů v prosinci opět v Kolíně navázala týdenní schůzka celkem 24 žáků ze škol zapojených do projektu. Během týdne od 3. do 7. prosince se žáci na příkladu utlačování židovské menšiny v období holocaustu věnovali tematice omezování lidských svobod. V rámci bohatého programu byli seznámeni s historií Kolína a jeho obyvatel v průběhu 2. světové války, především pak Židů. Zúčastnili se exkurze do pevnosti Terezín, prohlédli si osobně Kolín i hlavní město Prahu. Nově získané informace a zážitky pak zpracovali při projektové práci, pro kterou vytvořili skupiny v mezinárodním složení. Naučili se spolu komunikovat, najít vhodný způsob řešení a prezentovat společný nápad.
Zahraniční žáci poznali život v České republice, její historii i současnost. Na tuto mobilitu budou navazovat i ostatní aktivity projektu, další setkání je plánované v Maďarsku, tématem je totalitní komunistický režim a revoluce v roce 1956. V Německu se setkání zaměří na stavbu a dopady vzniku Berlínské zdi. Společná práce všech žáků bude zakončena poslední mobilitou na Slovensku.
Školy zapojené do tohoto projektu reprezentují země, které jsou si blízké geograficky, ale mají rozdílnou řeč, historii, mnohdy i zvyky. Jedním z cílů tohoto projektu je vzájemné poznávání zemí, hledání společných témat, snaha o porozumění. Uvědomění si důležitosti svobody, tolerance a lidskosti. Právě uskutečněná mobility dokázala, že pokud je ochota, pak lze vždy najít cestu k vzájemnému poznání a následnému pochopení.
Veronika JiráčkováStřední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební