Fantazie!!! Miroslav Sodoma a jeho borci přepsali kolínské basketbalové dějiny. | mukolin.cz

Fantazie!!! Miroslav Sodoma a jeho borci přepsali kolínské basketbalové dějiny.

21.02.2021 14:14
Počet zhlédnutí: 6561
PDF E-mail Print

Museli si počkat o poznání déle než chodský národní hrdina, ale do pěti let a do dne se kolínští Medvědi dočkali odplaty. Dokázali v semifinále Hyundai Českého poháru porazit Pardubice a mají jistotu, že jejich účast ve Final 8 sezóny 2020/21 zacinká medailí. Od 12.2.2016 proteklo mnoho basketbalové vody, týmy se proměnily, ale kolínští si stále pamatují tu nešťastnou porážku o jeden bod. Vždyť postup do semifinále Českého poháru v sezóně 2015/16 byl tehdy pro kolínský klub druhým největším úspěchem po ligovém bronzu o čtyři roky dříve. Jak je vidět z této drobné statistiky, nesbírá kolínský tým takovéto úspěchy pravidelně, spíše sporadicky, ale za to si jich dokáže mnohem více považovat. A pokud se naskytne možnost, vrhnou se po ní hráči silou medvědí. Jejich vůle a touha po úspěchu byly patrné po celých čtyřicet minut zajímavého a dramatického utkání. Všichni si uvědomovali jeho důležitost a velkou šanci poprvé v historii kolínského klubu proklouznout do finále Českého poháru. Snad právě absence zkušeností z těchto zápasů vnesla do kolínských rukou mírnou nervozitu. A velký podíl na tom měla samozřejmě také výborná pardubická obrana. Medvědi museli mnohokrát střílet z těžkých pozic a proto nebyly jejich pokusy tak úspěšné jako jindy. Adam Číž a Devante Wallace to měli z trojkové vzdálenosti 8/1 a Lee Skinner 4/0. Přes tyto drobné nedokonalosti sehráli Medvědi skvělé utkání. Trojkovou palbu tentokrát zastal Filip Novotný (8/5). Ten asi nervozitu zavřel do tašky v šatně. Navíc za celý zápas zaznamenali Medvědi jen čtyři ztráty a oproti tomu měli šest získaných míčů. Jejich kolektivní pojetí dokládá i 25 asistencí, téměř dvakrát víc než soupeř. Sám kapitán Adam Číž jich naservíroval 10. A důležitým faktorem pro výhru byla obrana. V ní se Medvědi doslova překonávali a dokázali se o dobrou obrannou práci opřít ve chvílích, kdy sami nebyli v zakončení úspěšní. Další statistikou podstatnou pro kolínské vítězství byly útočné doskoky, celkem jich zapsali 18. A jejich důležitost stoupá právě ve chvílích, kdy se ne úplně daří střelba. Filip Novotný zaznamenal 4, Lee Skinner a Jakub Petráš po 3. Kolínská výhra byla těžce vydřená a zasloužená. Medvědi byli ve vedení valnou část utkání, na začátku druhé čtvrtiny dokonce o jedenáct bodů (19:30). A prokázali, jakou má tento tým vnitřní sílu. Když se totiž pardubičtí na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nadechli k velmi důraznému náporu, a dostali se poprvé do výraznějšího vedení (73:66), nejen že se z toho Medvědi nezhroutili, ale naopak dokázali svůj výkon ještě vystupňovat a dojít si pro své vítězství. Na palubovku vtrhl kolínský přízrak čtvrtých čtvrtin Jirka Jelínek a 14 body nasměroval svůj tým do finále. V závěrečné minutě, která se díky oddechovým časům, trenérským tahům, taktickým faulům a kolínským šestkám hrála snad deset minut, už si Medvědi výhru pohlídali. Výhru, která je velkolepým úspěchem kolínského basketbalu a v kterou před touto sezónou nevěřil asi ani ten největší snílek. Ale ještě není konec. Na Medvědy čeká finálové utkání, ve kterém v neděli 14.2. v 19:00 nastoupí proti favoritovi favoritů, Nymburku (vysílá ČT sport). Nymburk se ve Final 8 prezentuje výbornými výkony. Ve čtvrtfinále rozcupoval Opavu a v semifinále suverénně přejel Královské Sokoly. Rozhodně nevydal tolik sil jako Medvědi, má před finále na odpočinek o několik hodin více času a navíc bude hrát na své palubovce. Buďme realisté, na kolínské vítězství by nevsadil nikdo ani pětník. Jak trefně vyjádřil Jirka Jelínek v pozápasovém rozhovoru po semifinále, kolínští hráči si chtějí toto utkání užít. Tak jim opět držme pěsti, ať jsou Nymburku důstojným soupeřem a my, kolínští fandové se můžeme těšit, co nám Medvědi předvedou.