Brouci z entomologické sbírky Václava Koženého
Místo: Regionální muzeum v Kolíně, Červinkovský dům
BROUCI
z entomologické sbírky Ing. Václava Koženého, CSc. (Žleby)
doplněná fotografiemi RNDr. Antonína Kůrky (Mladá Boleslav)
(20.5. - 24. 8. 2014)
vernisáž v úterý 20. května 2014 od 17.00 hodin
Regionální muzeum v Kolíně Vás srdečně zve na výstavu „Brouci“, která bude zahájena vernisáží dne 20. května a potrvá do 24. srpna 2014. Výstava, jejímž autorem je Ing. Ivo Rus z přírodovědného oddělení kolínského muzea, je určena odborníkům i široké veřejnosti.
V prostorách Červinkovského domu budou po dobu třech měsíců prezentovány vybrané exponáty převážně ze soukromé sbírky Ing. Václava Koženého, CSc. darované Regionálnímu muzeu v Kolíně v roce 2011, jež čítá 7000 brouků a jiného hmyzu z celého světa. Několik exponátů muzeu zapůjčil také Ing. Pavel Vonička z Liberce.
Výstava představí brouky pěti čeledí – tesaříky, střevlíky, roháče, nosorožíky a chrobáky. Návštěvníci se prostřednictvím panelů seznámí s morfologií a taxonomií brouků, prohlédnou si tematické fotografie RNDr. Antonína Kůrky a nezbytné vybavení a pomůcky entomologa. Zcela unikátně zde bude k vidění 7 z 10 největších druhů brouků světa. Pozornosti návštěvníků jistě neunikne největší vystavený exponát, Herkules antilský (Dinastes hercules), jenž dosahuje délky až 19 cm.
Ing. Václav Kožený, narozen v roce 1951 ve Žlebech u Čáslavi, vystudoval tropické zemědělství a ekonomiku na Vysoké škole zemědělské v Praze-Suchdole. Jako odborný asistent vyučoval řízení podniku na fakultě provozně-ekonomické, a poté se stal ředitelem Ústavu řízení, kde byl pověřen výzkumem (1976-1991). Jako odborník na tropické zemědělství odjel v roce 1981 na tři roky do Venezuely zakládat farmy pro chov dobytka, další tři roky strávil v africké Zambii. Od roku 1994 žije trvale ve Venezuele, Mexiku a Kolumbii a do svého bydliště ve Žlebech se vrací jen na omezenou dobu. Jeho největším koníčkem je právě entomologie.